Twój ogród deszczowy w 3 krokach

Ogród deszczowy to specjalny rodzaj ogrodu, którego zadaniem jest gromadzenie i utrzymywanie wody opadowej. 

Dowiedz się jak w trzech prostych krokach możesz zagospodarować wody opadowe, z korzyścią dla lokalnego środowiska oraz własnego portfela.

 

KROK 1: OKREŚL MIEJSCE I OSZACUJ WIELKOŚĆ OGRODU

Budowę ogrodu deszczowego rozpoczynamy od wybrania właściwego dla tego celu miejsca, zlokalizowanego w odpowiedniej odległości od ścian budynku, pod którym nie znajdują się żadne dodatkowe instalacje podziemne lub korzenie drzew.

Sprawdź, ile deszczu możesz gromadzić na terenie swojej nieruchomości oraz jak duży ogród deszczowy powinieneś wybudować aby zatrzymać całą deszczówkę, wykorzystując specjalny kalkulator dostępny pod adresem:

https://www.aquanet-retencja.pl/kalkulator/

KROK 2: DOBIERZ ROŚLINY

Rośliny są estetyczną i atrakcyjną formą zagospodarowania przestrzeni, jednak pełnią też wiele innych, ważnych dla środowiska funkcji. Katalog roślin dedykowanych do wykorzystania w ogrodzie deszczowym znajdziesz na stronie:

KATALOG-ROSLIN.pdf (aquanet-retencja.pl)

KROK 3: ZRÓB TO SAM!

W wybranym miejscu należy wykopać nieckę o głębokości około 1 metra. Wypełnij dno niecki na wysokość co najmniej 50 cm wykorzystując do tego celu żwir filtracyjny, kruszywo dolomitowe oraz keramzyt.

Następnie uzupełnij nieckę mieszanką piasku gruboziarnistego z ziemią ogrodową i humusem w proporcjach 2:1:1. Warstwa ta powinna wypełnić dół na wysokość około 30 centymetrów aby nadal zachowana była forma niecki.

Na tym etapie możesz zająć się posadzeniem roślin hydrofitowych dobranych wcześniej z katalogu. Sadzonki umieść w warstwie filtracyjnej, rozluźniając uprzednio ich bryłę korzeniową. Po umiejscowieniu wszystkich roślin podlej je obfitą ilością wody, aby swobodnie osiadły w dedykowanej dla nich warstwie.

Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie ogrodu deszczowego ściółką z wykorzystaniem np. żwiru lub grysu ozdobnego. Wybrane kruszywo należy umieścić delikatnie, uważając by nie uszkodzić posadzonych wcześniej roślin.

Wszystkie materiały niezbędne do budowy ogrodu deszczowego zakupisz w markecie budowlanym.

Opisywane rozwiązanie to najprostszy model ogrodu. Więcej metod zagospodarowania wód opadowych znajdziesz w katalogach dostępnych na stronie Aquanet Retencja: 

Aquanet Retencja (aquanet-retencja.pl)

Zobacz pozostałe wpisy

System Gospodarowania Wodami Opadowymi

System Gospodarowania Wodami Opadowymi (SGWO) to układ powiązanych ze sobą elementów infrastruktury, które służą do efektownego zagospodarowywania ...

Wyniki konkursu „Co zrobić z tym deszczem?”

  Z wielkim entuzjazmem ogłaszamy zakończenie inspirującej i pełnej nauki kampanii "Co zrobić z tym deszczem?". Ta niezwykła inicjatywa, kt...

Fala kradzieży wpustów ulicznych

  Kradzieże rusztów wpustów ulicznych to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego!   Z niepokojem informujemy o zwiększającej...

Kontakt

Aquanet Retencja Sp. z o.o.
ul. Lutycka 95,
60-478 Poznań

KRS 0000895406
NIP: 9721315626
REGON 388423056

tel. 601 750 432
e-mail: biuro@aquanet-retencja.pl