System gospodarowania wodami opadowymi

System Gospodarowania Wodami Opadowymi (SGWO) to układ powiązanych ze sobą elementów infrastruktury, które służą do efektownego zagospodarowywania wód opadowych w mieście. Składa się on z szeregu elementów jak np. systemu kanalizacji deszczowej, czy obiektów rozwijających ideę „miasta gąbki”, czyli błękitno-zielonej infrastruktury.

Zrównoważony rozwój poszczególnych elementów wchodzących w skład SGWO może złagodzić negatywne efekty zmian klimatycznych, przejawiających się skrajnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak długotrwałe okresy suszy występujące naprzemiennie z intensywnymi opadami deszczu.

 

Elementy Systemu Gospodarowania Wodami Opadowymi

Elementy systemu gospodarowania wodami

W skład Systemu Gospodarowania Wodami Opadowymi wchodzą:

  • systemy zamknięte, czyli kanalizacja deszczowa oraz ogólnospławna,
  • systemy otwarte tj. zbiorniki retencyjne (powierzchniowe), cieki naturalne oraz rowy,
  • błękitno-zielona infrastruktura: np. ogrody deszczowe, zielone dachy, niecki bioretencyjne,
  • tereny biologicznie czynne.

Błękitno-zielona infrastruktura to element systemu na którego rozwój może wpływać każdy z nas.

Na przykład zakładając małe ogrody deszczowe. Taki ogród, który zatrzyma wodę deszczową na naszej działce będzie stanowił cegiełkę systemu SGWO. Wpłynie on pozytywnie na stosunki wodne w otoczeniu naszego domu zmniejszając negatywne skutki suszy, a jeżeli jesteśmy podłączeni do systemu kanalizacji deszczowej to pozwoli odciążyć ją podczas ulewnych deszczy. 

Przykład ogrodu deszczowego. Wygląda naturalnie i zatrzymuje kilkukrotnie więcej wody niż klasyczny trawnik.

Inny przykład ciekawego ogrodu deszczowego. Jak widzimy, prawidłowo spełnia swoją funkcję i zatrzymał sporo wody.

Oczywiście ogród deszczowy nie jest jedyną metodą zagospodarowania wód opadowych. Taką wodę możemy zatrzymać na naszej działce np. rozszczelniając utwardzone powierzchnie (używając przykładowo kraty chodnikowej), obsadzając odpowiednią roślinnością, tworząc mały staw, czy po prostu zintegrować rynnę ze zbiornikiem na deszczówkę. Korzystając z kilku rozwiązań jednocześni jesteśmy w stanie zatrzymać większość wody, która podczas deszczu spadnie na naszą posesję. 

 

Przykłady systemu infiltracyjnego gospodarstwa domowego

Jeżeli zainteresowałeś się tematem błękitno-zielonej infrastruktury lub całego systemu gospodarowania wodami opadowymi zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej! W kolejnych wpisach będziemy pisać o poszczególnych metodach zagospodarowania wód deszczowych stanowiących element błękitno-zielonej infrastruktury. 

Gorąco zachęcamy również do lektury naszego poradnika „Twój ogród deszczowy w 3 krokach”, w którym opisujemy jak założyć własnymi siłami przynoszący korzyści ogród deszczowy:

https://www.aquanet-retencja.pl/twoj-ogrod-deszczowy-w-3-krokach/

 

Zobacz pozostałe wpisy

Określenie potencjału retencyjnego zlewni Bogdanka

Systemowe podejście do programowania działań inwestycyjnych i nie inwestycyjnych Zlewnia Bogdanki stanowi największą, a zarazem najbardziej ...

Ogrody deszczowe – nasze realizacje

  W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Wam przedstawić kilka realizacji, które w ostatnim czasie przygotował nasz dział Rozwoju Retencji. ...

STOP KRADZIEŻOM!

Od początku roku zanotowaliśmy kradzież 158 rusztów wpustów ulicznych! Sprawca kradzieży może przyczynić się do utraty zdrowia lub nawet życia! Ta...