Miło nam poinformować, że w dniu 22 marca tj. Światowy Dzień Wody, Spółka Aquanet Retencja rozpoczęła III edycję kampanii edukacyjnej nt. retencji wód opadowych ,,Co zrobić z tym deszczem”. W 2025 r. akcja skierowana była do uczniów i uczennic klas trzecich, szkół podstawowych na terenie miasta Poznania.

Honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Poznania, natomiast Partnerem inicjatywy została Metropolia Poznań.

Zgodnie z przyjętą formułą kampanii, Aquanet Retencja dostarczyła do zainteresowanych szkół  materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji nt. wód opadowych (film, komiks, karty pracy). W trakcie czterdziestu pięciu minut uczniowie i uczennice obejrzą film edukacyjny, odpowiedzą na pytania z karty pracy oraz wezmą udział w dyskusji i pracy grupowej. Dla pedagogów został przygotowany scenariusz lekcji, który ułatwi sprawne i merytoryczne przeprowadzenie zajęć. W trakcie ich trwania, dzieci dowiedzą się: czym jest deszcz, jak powstaje, w jaki sposób można go zbierać, czym różni się woda kranowa od deszczowej oraz dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę.

W celu zwiększenia zaangażowania odbiorców, w ramach kampanii przygotowano również konkurs. Na koniec lekcji dzieci otrzymały komiks z przygodami Dropci i Dropka – dwóch kropelek wody, maskotek kampanii. Zadaniem uczniów i uczennic było rozwinięcie historii kropelek w kontekście tego, w jaki sposób mogą wykorzystywać wodę deszczową. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ. 

Do tegorocznej edycji kampanii zgłosiło się 41 poznańskich szkół podstawowych, w których przeprowadzono lekcje edukacyjne na temat wód deszczowych. Zajęcia odbył się wśród 2385 uczniów i uczennic klas III. Integralną częścią kampanii był konkurs plastyczny, w którym dzieci miały okazję wyrazić swoją wiedzę i pomysły w formie artystycznej. Na konkurs nadesłano 236 prace, a ogłoszenie wyników zgodnie z regulaminem odbyło się 4 czerwca.

Laureatami konkursu zostali:
1. Zuzanna Mikuła – SP nr 90
2. Adam Budzyński – SP nr 20
3. Miłka Marchlewicz – SP nr 5 (ZSP 17)

Wyróżnienia trafiły do: Klary Matuszkowiak, Mikołaja Nowaka, Valerii Pavel, Mai Mędrek, Rozalii Bręczkowskiej, Marii Kubiak, Hermana Labana, Natalii Kasprzak, Bereniki Zimoląg i Kateryny Hulak.

Dzięki współpracy z Metropolią Poznań, materiały edukacyjne dotarły do kolejnych 1880 dzieci z 38 szkół podstawowych z gmin należących do Metropolii.

Podsumowując, materiały edukacyjne kampanii „Co zrobić z tym deszczem” dotarły łącznie do 79 szkół, obejmując 4265 dzieci. Tak szeroki zasięg potwierdza rosnącą potrzebę edukacji ekologicznej oraz zaangażowanie lokalnych instytucji w budowanie odpowiedzialnych postaw środowiskowych wśród najmłodszych.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem przeprowadzili lekcje w swoich klasach i wprowadzili dzieci w tematykę retencji oraz zrównoważonego gospodarowania wodą. Państwa wkład i entuzjazm są nieocenione i mają realny wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw przyszłych pokoleń.

Dziękujemy wszystkim uczniom i uczennicą za aktywny udział w kampanii i zaprasza do kolejnych edycji programu.