Miło nam poinformować, że w dniu 22 marca tj. Światowy Dzień Wody, Spółka Aquanet Retencja rozpocznie II edycję kampanii edukacyjnej nt. retencji wód opadowych ,,Co zrobić z tym deszczem”. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja skierowana jest do uczniów i uczennic klas czwartych, szkół podstawowych na terenie miasta Poznania.

W 2024 roku, honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Poznania.

Z satysfakcją informujemy, że pierwsza edycja kampanii cieszyła się dużym zainteresowaniem z Państwa strony. Do wzięcia udziału w akcji zaproszono ponad 100 szkół podstawowych na terenie całego Poznania, z czego na zaproszenie odpowiedziało 49 z nich. Pomiędzy szkoły rozdysponowano ok. 3000 sztuk wyprodukowanych materiałów edukacyjnych. Zgłoszono 284 prac konkursowych, które zostały przygotowane w 70 klasach z 34 szkół podstawowych.

W tym roku, chcielibyśmy co najmniej powtórzyć wyniki z poprzedniej edycji.

Zgodnie z przyjętą formułą kampanii, Aquanet Retencja dostarczy do zainteresowanych szkół  materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji nt. wód opadowych (film, komiks, karty pracy). W trakcie czterdziestu pięciu minut uczniowie i uczennice obejrzą film edukacyjny, odpowiedzą na pytania z karty pracy oraz wezmą udział w dyskusji i pracy grupowej. Dla wychowawców został przygotowany scenariusz lekcji, który ułatwi sprawne i merytoryczne przeprowadzenie zajęć. W trakcie ich trwania, dzieci dowiedzą się: czym jest deszcz, jak powstaje, w jaki sposób można go zbierać, czym różni się woda kranowa od deszczowej oraz dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę.

W celu zwiększenia zaangażowania odbiorców, w ramach kampanii przygotowano również konkurs. Na koniec lekcji dzieci otrzymają komiks z przygodami Dropci i Dropka – dwóch kropelek wody, maskotek kampanii. Zadaniem uczniów i uczennic będzie rozwinięcie historii kropelek w kontekście tego, w jaki sposób mogą wykorzystywać wodę deszczową.

II edycja nabierze indywidualnego charakteru. Zwycięzcami konkursu, będą uczniowie i uczennice opracowujący prace konkursowe, a nie ich cała klasa jak miało to miejsce w poprzedniej edycji. Nagrodzimy miejsca pierwsze, drugie i trzecie oraz co najmniej pięciu autorów wyróżnionych prac. Na terenie szkoły do której uczęszcza laureat pierwszego miejsca Aquanet Retencja wybuduje ogród deszczowy.

_________

Aktualizacja: 7 czerwca 2024 r.

Dziś z ogromną radością informujemy o oficjalnym zakończeniu II edycji naszej kampanii edukacyjnej „Co zrobić z tym deszczem?”

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim placówkom edukacyjnym, a szczególnie nauczycielom, za ich wyjątkowe zaangażowanie i wsparcie, które przyczyniły się do sukcesu tej inicjatywy. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas materiały edukacyjne były interesujące zarówno dla Was, jak i Waszych uczniów.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich uczniów, którzy podzielili się swoimi pomysłami na twórcze wykorzystanie wody deszczowej. Wasza kreatywność i pomysłowość były niesamowite! Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, ale ostatecznie udało nam się wyłonić najbardziej inspirujący projekt.

Wielkie gratulacje dla Leona Generalczyka z klasy 4a ze Szkoła Podstawowa nr 38 za zajęcie I miejsca! Z radością prezentujemy dzisiaj zwycięską pracę.
II Helena Borys, klasa 4c, Szkoła Podstawowa nr 74 w Poznaniu
III Antonina Walicht, klasa 4a Szkoła podstawowa nr 84 Poznań

Wyróżnione prace:
Nikodem Czajkowski klasa 4a Szkoła Podstawowa nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi
Zakhar Ivanenka klasa 4b SP Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu
Emil Kuliński, klasa 4c SP Szkoła Podstawowa Nr 38
Gabriela Oleszyńska klasa 4b Szkoła Podstawowa nr 4 im. Armii „Poznań” w Poznaniu
Lena Staszewska klasa 4a Szkoła Podstawowa nr 21 im. Filipiny Płaskowickiej w Poznaniu
Maciej Barszcz klasa 4a, Szkoła Podstawowa nr 62 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 w Poznaniu
Wiktor Grobelny klasa 4b Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14 w Poznaniu

/praca konkursowa, która zajęła I miejsce/