Interreg Europa Środkowa 2021-2027 to program Unii Europejskiej wspierający współpracę transnarodową, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budżet programu wynosi ponad 224 mln. euro.

Projekt ReBioClim (Restoring urban streams to promote Biodiversity, Climate adaptation and Improved quality of life in cities), realizowany w ramach Programu Interreg, skupia się na odtwarzaniu strumieni miejskich w celu promowania różnorodności biologicznej, dostosowania do zmian klimatycznych oraz poprawy jakości życia w miastach. Partnerzy projektu, podejmują działania zmierzające do opracowania i wdrożenia planu rekultywacji cieków oraz opublikowania przewodnika dobrych praktyk. Całkowity koszt projektu, którego realizacja przewidziana jest na 32 miesiące to 2,6 mln EUR – w tym dofinansowanie Aquanet Retencja na poziomie 26 612,00  EUR. Oficjalny start projektu nastąpił w czerwcu 2024 roku.

Projekt ReBioClim realizowany jest przez konsorcjum składające się z 12 partnerów z Niemiec, Czech, Słowacji, Polski i Holandii (Drezno: Uniwersytet Techniczny, Instytut Leibniza, Miasto Drezno; Ústí nad Labem: Uniwersytet im. Jana Ewangelisty Purkyanego; Jablonec nad Nisou: Miasto Jablonec nad Nysą; Bratysława: Słowacki Uniwersytet Techniczny, Klinika rzeki Alcedo; Senica: Miasto Senica; Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Miasto Poznań, Aquanet Retencja; Delft: Uniwersytet Technologiczny).

Najważniejsze cele projektu ReBioClim to:

  • przywrócenie miejskich strumieni – dążenie do odtworzenia naturalnych strumieni w obszarach miejskich,
  • promowanie różnorodności biologicznej – zachowanie i odbudowa różnorodności roślin i zwierząt w miastach, zatrzymanie spadku populacji gatunków,
  • dostosowanie do zmian klimatycznych – badania nt. efektów przywrócenia i rekultywacji strumieni oraz jego wpływu na adaptację do zmian klimatu (w tym odporności miasta na ekstremalne warunki pogodowe, tj. powodzie czy susze),
  • poprawa jakości życia w miastach – badania nt. wpływu odtworzenia strumieni na estetykę miasta i zadowolenie mieszkańców.

 

Projekt ReBioClim jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego i przyjaznego środowiska miejskiego. Jego realizacja wymaga analizy takich kwestii jaki m.in: techniczne możliwości rekultywacji, zmiany w infrastrukturze miejskiej, ochrona roślin i zwierząt, zmiany klimatyczne, zaangażowanie mieszkańców i instytucji lokalnych. To ważne przedsięwzięcie, które może pomóc w poprawie mikroklimatu w miastach, różnorodności biologicznej oraz wzmocnieniu zrównoważonych usług ekosystemowych.

 

Strona projektu: ReBioClim