Poznań jest jednym z 44 miast, w którym zgodnie z projektem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opracowano Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu (MPA). To dokument strategiczny, który ocenia wrażliwość miasta na zmiany klimatu i planuje adekwatne działania adaptacyjne. Aktualnie trwają prace nad aktualizacją jego zapisów.
Prezydent Miasta Poznania powołał 17 osobowy Zespół odpowiedzialny za przygotowanie nowej wersji MPA w perspektywie do roku 2030. W skład zespołu wchodzi Prezes Zarządu Aquanet Retencja.
Do zadań Zespołu, należy w szczególności weryfikacja i aktualizacja:
a) działań adaptacyjnych do zmian klimatu ujętych w Planie Adaptacji;
b) harmonogramu rzeczowo-finansowego działań adaptacyjnych;
c) wskaźników poszczególnych działań adaptacyjnych.
,,Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030″ porusza wiele kwestii zwianych z ochroną wód. Są to m.in:
– zarządzanie wodą – monitorowanie poziomów wód gruntowych, ochronę źródeł wód pitnych oraz zapobieganie powodziom i suszom,
– wdrażanie błękitno-zielonej infrastruktury – wprowadzenie BZI, np. ogrodów deszczowych, niecek i zbiorników retencyjnych, umożliwiających zagospodarowanie wód w miejscu opadu,
– ochrona mokradeł i rzek – przywracanie i ochrona mokradeł i torfowisk w celu zachowania bioróżnorodności i zrównoważonego gospodarowania wodą,
– edukacja i świadomość – informowanie mieszkańców na temat retencji wód opadowych, oszczędzania wody, ochrony zbiorników wodnych i odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych.
W procesie tworzenia aktualizacji Planu, uwzględnia się opinie, potrzeby i sugestie mieszkańców, ekspertów i jednostek miejskich tak aby ująć różnorodność perspektyw i potrzeb. Współpraca umożliwia dostosowanie działań adaptacyjnych do realnych wyzwań miasta i jego specyfiki.
Koordynatorem prac związanych z realizacją umowy na wykonanie aktualizacji ,,Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030” przez firmę LEMITOR Ochrona Środowiska Sp. z o.o. jest Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.