Pozwolenie wodnoprawne jest rodzajem decyzji administracyjnej, która uprawnia do korzystania z wód, wykonywania i utrzymania urządzeń wodnych oraz reguluje prawa i obowiązki w tym zakresie. Organem odpowiedzialnym za wydanie decyzji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a dokładniej właściwy ze względu na miejsce korzystania z wód Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich. Pozwolenie to jest wydawane na podstawie wniosku i dołączonej do niego dokumentacji określonej w ustawie Prawo Wodne (dokumentację opiszemy w odrębnym wpisie).
W jakich przypadkach musimy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?
Według Prawa Wodnego, uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymagane jest między innymi na:
- usługi wodne tj. na przykład na pobór wód podziemnych i powierzchniowych, odprowadzanie ścieków do wód, do ziemi lub urządzeń wodnych oraz odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych,
- szczególne korzystanie z wód, czyli np. na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów.
- wykonanie urządzeń wodnych – np. wylotów kanalizacji deszczowej, rowów.
Więcej przykładów znajdziesz w Prawie Wodnym.
Pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
W przypadku wód opadowych uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest konieczne w sytuacji gdy będziemy odprowadzać je poprzez zamknięte lub otwarte systemy kanalizacji deszczowej lub system kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast.
Ponadto, na budowę urządzenia wodnego- np. wylotu kanalizacji deszczowej musimy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie takiego urządzenia wodnego.
Zgodnie z definicją zawartą w Prawie Wodnym urządzeniami wodnymi są urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in.:
- wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych,
- urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy,
- sztuczne zbiorniki usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami.
Jakość wód opadowych
Oczywiście takie wody muszą spełniać pewne normy jakościowe. Zawarte w nich zanieczyszczenia nie mogą przekraczać 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych oraz 100 mg/l zawiesiny ogólnej. Ustawa, czy rozporządzenie nie określa konkretnych rozwiązań, które pozwolą nam spełnić ten obowiązek. Najczęściej montuje się podczyszczalnie składającą się z osadnika i separatora substancji ropopochodnych, choć nie są one wymagane jeżeli zanieczyszczenia nie przekraczają powyższych progów.
Obowiązki wynikające z pozwolenia wodnoprawnego
Wody Polskie wydając pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód zobowiążą nas m.in. do odprowadzania do odbiornika wyłącznie wód opadowych lub roztopowych, utrzymywania urządzeń wodnych użytkowanych w ramach pozwolenia wodnoprawnego, w należytym stanie technicznym, a także wykonywania prac naprawczych, utrzymywania w należytym stanie i wykonywania dwa razy do roku przeglądów eksploatacyjnych urządzeń podczyszczających, czy niezwłocznego usunięcia przyczyn i skutków awarii jeżeli wystąpi.
Wykonałeś urządzenie wodne bez wymaganego pozwolenia? Zalegalizuj je!
Jeżeli wykonałeś urządzenie wodne bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, należy wystąpić do Wód Polskich z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego. Jeśli nie wystąpisz z wnioskiem o legalizację jednostka Wód Polskich może wydać decyzję o obowiązku likwidacji tego urządzenia wodnego. Do wniosku należy dołączyć operat wodnoprawny oraz dokumenty wymienione w art. 407 ust. 2 oraz art. 422 ustawy Prawo Wodne.
Podstawa prawna
- Definicja urządzenia wodnego – art. 16 pkt 65) ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2625)
- Korzystanie z wód i usługi wodne – art. 34 i art. 35 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2625)
- Pozwolenie wodnoprawne – art. 389 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2625)
- Legalizacja urządzeń wodnych – art. 190 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2625)
- Jakość wód deszczowych – Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. 2019 poz. 1311)
Ustawa prawo wodne: link
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych: link