W dzisiejszym wpisie kilka zdań o modelowaniu hydrodynamicznym, czyli zadaniu, które realizuje nasz dział Planowania Inwestycji, Opiniowania i Uzgodnień. Opracowanie modeli hydrodynamicznych prowadzone jest w ramach Planu Inwestycyjnego Gospodarowania Wodami Opadowymi. Stworzyliśmy już modele hydrodynamiczne dla dwóch zlewni- Bogdanki i Górczynki. Aktualnie realizujemy modele dla kolejnych dwóch zlewni: Strumienia Junikowskiego oraz Piaśnicy, a w planach mamy przygotowanie modeli dla pozostałych 9 zlewni znajdujących się w granicach miasta Poznania.
Modelowanie hydrodynamiczne staje się w dzisiejszych czasach ważnym narzędziem do analizy, symulacji oraz przewidywania różnych sytuacji mogących pojawić się w trakcie eksploatacji sieci, jak również do wyznaczania i sprawdzania zadań inwestycyjnych poprawiających pracę sieci deszczowej. Opracowanie modelu pozwala na sprawdzenie częstości wylewów oraz występowania ciśnieniowych przepływów wód opadowych w przewodach. Do opracowania modelów posłużono się Polskim Atlasem Natężeń Deszczów PANDa opracowanym dla m. Poznania na podstawie danych o opadach atmosferycznych zgromadzonych do końca 2021 roku oraz prognozowanych opadów deszczu do roku 2050.
Ze względu na złożony i skomplikowany proces, przygotowanie modelu dla jednej zlewni trwa około jednego roku.
Jakie korzyści wynikają z modelowania?
Dzięki modelowi można lepiej prognozować ewentualne możliwości podtopień oraz przeciążeń sieci kanalizacji, czy innych urządzeń wodnych. Tego typu modele umożliwiają weryfikację wyznaczonych średnic kanałów i wielkości urządzeń znajdujących się w systemie kanalizacyjnym. Za pomocą modelu możemy również określić odciążenie sieci poprzez zastosowanie rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury.